Forumi Vizion

Me Teper Njohuri,Me Teper Vizion

ForumForum  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 

Fjetja ne pune permireson kujtesen

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Arturi

Numri i postimeve : 7

MesazhTitulli: Fjetja ne pune permireson kujtesen   Thu Oct 02, 2008 10:47 pm

Fjetja në vendin e punës vetëm për disa minuta mund të përmirësojë aftësitë e kujtesës dhe ato mentale, kanë publikuar shkencëtarët gjermanë.
Doktori Olaf Lahl nga universiteti në Duisburg ka dëshmuar se gjumi afatshkurtër bën punë shumë më shumë sesa çlodhja e gjatë e trurit – ajo, në fakt, mund të përmirësojë efektshmërinë e kujtesës dhe atë mentale.
Për më shumë, gjumi prej vetëm gjashtë minutash mund të ketë të njëjtin efekt në kujtesë sikur gjumi gjatë tërë natës.
Ekipi i doktorit Lahl u ka dhënë detyrë studentëve të mbajnë mend listën prej 30 fjalësh dhe ka testuar kujtesën e tyre pas një orë lojë në solitaire (loje kompjuterike me letra).
Shkencëtarët kanë përcaktuar se ata, të cilët kanë fjetur disa minuta, më mirë e kanë kryer detyrën sesa ata që kanë qëndruar të zgjuar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit

Fjetja ne pune permireson kujtesen
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Komente të ndryshme
» Faik Krasniqi: Protokolli Eulex-Serbi, tanime pune e kryer,por si duhet te reagohet ndaj ketij Protokolli
» AKR premton 7 për qind ngritje ekonomike dhe 30 mijë vende pune

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Forumi Vizion :: Nën Forumet e lira :: Kuriozitete-
Kërce tek: